Nichicon UPW1C152MPD6
UPW1C152MPD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW1C152MPD6
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPW1C152MPD6.pdf
Availability of UPW1C152MPD6
QUANTITY
UPW1C152MPD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1C152MPD6
Internal Part NumberEIS-UPW1C152MPD6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.543A
Impedance35 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1C152MPD6
Related LinksUPW1C1, UPW1C152MPD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1C152MPD6 Details Description
Related parts for UPW1C152MPD6
KNOB CLR/MATTE.75"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 1.6KVDC AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 9VOUT 1W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 532MA 570 MOHM datasheet.pdf
CONN CIC TOP 13POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO SHRT RLLR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf