Nichicon UPW1C270MDD1TE
UPW1C270MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UPW1C270MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPW1C270MDD1TE.pdf
Availability of UPW1C270MDD1TE
QUANTITY
UPW1C270MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1C270MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UPW1C270MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance950 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1C270MDD1TE
Related LinksUPW1C27, UPW1C270MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1C270MDD1TE Details Description
Related parts for UPW1C270MDD1TE
FIXED IND 100NH 450MA 440 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 15A AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf