Nichicon UPW1C471MPH
UPW1C471MPH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1C471MPH
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPW1C471MPH.pdf
Availability of UPW1C471MPH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1C471MPH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1C471MPH
Internal Part NumberEIS-UPW1C471MPH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current570mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1C471MPH
Related LinksUPW1C, UPW1C471MPH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1C471MPH Details Description
Related parts for UPW1C471MPH
SWITCH TACTILE SPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A PCB TIN datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE QUAD 24QFN datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR 3ST VSSOP8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
XE ENVIRONMENTALLY SEALED SW datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 2CH GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
RES 4.32M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TV 53C 53#20 PIN RECP datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf