Nichicon UPW1C822MHD
UPW1C822MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1C822MHD
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPW1C822MHD.pdf
Availability of UPW1C822MHD
QUANTITY
UPW1C822MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1C822MHD
Internal Part NumberEIS-UPW1C822MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.128A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1C822MHD
Related LinksUPW1C, UPW1C822MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1C822MHD Details Description
Related parts for UPW1C822MHD
FIXED IND 33UH 2.1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
OSC XO 19.6608MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf