Nichicon UPW1E121MED
UPW1E121MED picture photo
Mfg. Part Number
UPW1E121MED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPW1E121MED.pdf
Availability of UPW1E121MED
QUANTITY
UPW1E121MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1E121MED
Internal Part NumberEIS-UPW1E121MED
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current279.5mA
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1E121MED
Related LinksUPW1E, UPW1E121MED Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1E121MED Details Description
Related parts for UPW1E121MED
IC OSC PROG TIMER 5MHZ 16DIP datasheet.pdf
IC 3.0A PWR DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
OSC SO 500.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 100MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 85W datasheet.pdf
IC ADC 24BIT STER 192KHZ 20SSOP datasheet.pdf