Nichicon UPW1E220MDD
UPW1E220MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1E220MDD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPW1E220MDD.pdf
Availability of UPW1E220MDD
QUANTITY
UPW1E220MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1E220MDD
Internal Part NumberEIS-UPW1E220MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1E220MDD
Related LinksUPW1E, UPW1E220MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1E220MDD Details Description
Related parts for UPW1E220MDD
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.5W DO215AA datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN 8 POS IDC SOCKET GOLD POL datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 16POS datasheet.pdf