Nichicon UPW1E220MDD1TA
UPW1E220MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW1E220MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPW1E220MDD1TA.pdf
Availability of UPW1E220MDD1TA
QUANTITY
UPW1E220MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1E220MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPW1E220MDD1TA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1E220MDD1TA
Related LinksUPW1E22, UPW1E220MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1E220MDD1TA Details Description
Related parts for UPW1E220MDD1TA
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 18-24AWG 30GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 48POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 2.05 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf