Nichicon UPW1H151MPD1TD
UPW1H151MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1H151MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPW1H151MPD1TD.pdf
Availability of UPW1H151MPD1TD
QUANTITY
UPW1H151MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1H151MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPW1H151MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current399.8mA
Impedance162 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)