Nichicon UPW1H151MPD1TD
UPW1H151MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1H151MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPW1H151MPD1TD.pdf
Availability of UPW1H151MPD1TD
QUANTITY
UPW1H151MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1H151MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPW1H151MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current399.8mA
Impedance162 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1H151MPD1TD
Related LinksUPW1H15, UPW1H151MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1H151MPD1TD Details Description
Related parts for UPW1H151MPD1TD
IGBT 600V 11.5A 34W TO220FP datasheet.pdf
RES NETWORK 12 RES 1.1K OHM 8SIP datasheet.pdf
LCD GRAPHIC 240X128 TRANSFL datasheet.pdf
TAPE LO STIC POLYIMD FLM 12X12" datasheet.pdf
TAG ID HI-TEMP 1KBYTE MEMORY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf