Nichicon UPW1H152MHH
UPW1H152MHH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1H152MHH
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPW1H152MHH.pdf
Availability of UPW1H152MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1H152MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1H152MHH
Internal Part NumberEIS-UPW1H152MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.295A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1H152MHH
Related LinksUPW1H, UPW1H152MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1H152MHH Details Description
Related parts for UPW1H152MHH
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 100A DO205 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C SHIELDED datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ YW,GN HYSOL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 24.603K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
D SUB MIXED FE 40 A C POWER CONT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS SQ FLNG W/SCKT datasheet.pdf
20UF 600V 25.4X98.425 85C AXI datasheet.pdf