Nichicon UPW1H220MDD
UPW1H220MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1H220MDD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPW1H220MDD.pdf
Availability of UPW1H220MDD
QUANTITY
UPW1H220MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1H220MDD
Internal Part NumberEIS-UPW1H220MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current51mA
Impedance1.2 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1H220MDD
Related LinksUPW1H, UPW1H220MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1H220MDD Details Description
Related parts for UPW1H220MDD
BOARD TERMINAL TURRET SGL 26POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 44POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SECONDARY-SIDE CTRLR 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 650V TO220 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 510K OHM 0606 datasheet.pdf