Nichicon UPW1H681MHD6TN
UPW1H681MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPW1H681MHD6TN
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPW1H681MHD6TN.pdf
Availability of UPW1H681MHD6TN
QUANTITY
UPW1H681MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1H681MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPW1H681MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1
SeriesPW
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.38A
Impedance48 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1H681MHD6TN
Related LinksUPW1H68, UPW1H681MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1H681MHD6TN Details Description
Related parts for UPW1H681MHD6TN
IC RESET OD 3.0V 200MS 5SSOP datasheet.pdf
LABEL S LAM LS3E 1X1.25" 250/RL datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 4100UF 75V SCREW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 5% 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 420UH 36A 1.4 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf