Nichicon UPW1J100MDD
UPW1J100MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J100MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J100MDD.pdf
Availability of UPW1J100MDD
QUANTITY
UPW1J100MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J100MDD
Internal Part NumberEIS-UPW1J100MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current33mA
Impedance2.1 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J100MDD
Related LinksUPW1J, UPW1J100MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J100MDD Details Description
Related parts for UPW1J100MDD
GROUNDING SYSTEM COMM POINT 10' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 3A AXIAL datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP 2250 OHM 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.348 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
AMPLIMITE,ASY,RCPT,109,1,NM,W/CO datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf