Nichicon UPW1J121MPD1TD
UPW1J121MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J121MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J121MPD1TD.pdf
Availability of UPW1J121MPD1TD
QUANTITY
UPW1J121MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J121MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPW1J121MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1
SeriesPW
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current390mA
Impedance194 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J121MPD1TD
Related LinksUPW1J12, UPW1J121MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J121MPD1TD Details Description
Related parts for UPW1J121MPD1TD
RES SMD 130K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH OPERATOR ILLUM ALT ROUND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RECEIVER FIBER OPTIC 5MB ST datasheet.pdf
RES 105K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN MMCX JACK datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.00082UF RADIAL datasheet.pdf
16 PT 16 E/B E datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR XG,LC SEC RED datasheet.pdf