Nichicon UPW1J150MED1TA
UPW1J150MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J150MED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J150MED1TA.pdf
Availability of UPW1J150MED1TA
QUANTITY
UPW1J150MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J150MED1TA
Internal Part NumberEIS-UPW1J150MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current48mA
Impedance1.2 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J150MED1TA
Related LinksUPW1J15, UPW1J150MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J150MED1TA Details Description
Related parts for UPW1J150MED1TA
IC OPAMP GP 40MHZ 20LCCC datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf
36 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf