Nichicon UPW1J151MPD1TD
UPW1J151MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J151MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J151MPD1TD.pdf
Availability of UPW1J151MPD1TD
QUANTITY
UPW1J151MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J151MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPW1J151MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1
SeriesPW
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current429mA
Impedance194 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J151MPD1TD
Related LinksUPW1J15, UPW1J151MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J151MPD1TD Details Description
Related parts for UPW1J151MPD1TD
FUSE GLASS 750MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-3 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES 33 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
FUSE CLIP BLADE PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf