Nichicon UPW1J180MDH
UPW1J180MDH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J180MDH
Brief Description
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J180MDH.pdf
Availability of UPW1J180MDH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1J180MDH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J180MDH
Internal Part NumberEIS-UPW1J180MDH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance18µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current60mA
Impedance1.3 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J180MDH
Related LinksUPW1J, UPW1J180MDH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J180MDH Details Description
Related parts for UPW1J180MDH
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 36K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 8MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CBL RIBN 3COND CLEAR 50' datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 24 POS datasheet.pdf