Nichicon UPW1J221MPD6
UPW1J221MPD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J221MPD6
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J221MPD6.pdf
Availability of UPW1J221MPD6
QUANTITY
UPW1J221MPD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J221MPD6
Internal Part NumberEIS-UPW1J221MPD6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package200
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current682.5mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J221MPD6
Related LinksUPW1J2, UPW1J221MPD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J221MPD6 Details Description
Related parts for UPW1J221MPD6
SCREWDRIVER PHILLIPS #3 10.4" datasheet.pdf
CONN HOUSING 2.5MM 5POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 54POS datasheet.pdf
RES 301 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 95POS 5ROW STR datasheet.pdf