Nichicon UPW1J330MEH
UPW1J330MEH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J330MEH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J330MEH.pdf
Availability of UPW1J330MEH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1J330MEH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J330MEH
Internal Part NumberEIS-UPW1J330MEH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance710 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J330MEH
Related LinksUPW1J, UPW1J330MEH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J330MEH Details Description
Related parts for UPW1J330MEH
CONN TERM FEMALE 24-30AWG TIN datasheet.pdf
RES TEMP SENS 120 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
IC VOLT MON DUAL SUP/SW 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 24POS 30AU datasheet.pdf
CABLE TIE MINI NAT 6.2" datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT CURING ASSY W/POLISHING BUSH datasheet.pdf
STRIP MARKER 16 STD datasheet.pdf
2 X 17 POS MALE HORIZ 4.5 TAIL datasheet.pdf