Nichicon UPW1J331MHD
UPW1J331MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J331MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J331MHD.pdf
Availability of UPW1J331MHD
QUANTITY
UPW1J331MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J331MHD
Internal Part NumberEIS-UPW1J331MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current838.5mA
Impedance85 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J331MHD
Related LinksUPW1J, UPW1J331MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J331MHD Details Description
Related parts for UPW1J331MHD
Connector Receptacle, Bottom Entry 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC FPGA 448 I/O 668FCBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
PREMOFLEX 0 5 JMPR 305LGT datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 32POS datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM IP57 24VDC datasheet.pdf