Nichicon UPW1J470MPD
UPW1J470MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J470MPD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J470MPD.pdf
Availability of UPW1J470MPD
QUANTITY
UPW1J470MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J470MPD
Internal Part NumberEIS-UPW1J470MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current121.5mA
Impedance342 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J470MPD
Related LinksUPW1J, UPW1J470MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J470MPD Details Description
Related parts for UPW1J470MPD
SWITCH MAG REED SPST 10-15AT datasheet.pdf
IC REG BUCK 3A DL 16PSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTR NON-ISO 0.60-3.6V datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 375MA 590 MOHM datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 47K OHM 10SRT datasheet.pdf