Nichicon UPW1J681MHD6
UPW1J681MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J681MHD6
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J681MHD6.pdf
Availability of UPW1J681MHD6
QUANTITY
UPW1J681MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J681MHD6
Internal Part NumberEIS-UPW1J681MHD6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.702A
Impedance47 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J681MHD6
Related LinksUPW1J6, UPW1J681MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J681MHD6 Details Description
Related parts for UPW1J681MHD6
IC REG LDO 3.3V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTENDER datasheet.pdf
SENSOR PROXIMITY NC 3MM datasheet.pdf
IC USB SWITCH 3X1 16UMLP datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 3W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 30A SYNC QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf