Nichicon UPW1J681MHH
UPW1J681MHH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J681MHH
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J681MHH.pdf
Availability of UPW1J681MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1J681MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J681MHH
Internal Part NumberEIS-UPW1J681MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.62A
Impedance50 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J681MHH
Related LinksUPW1J, UPW1J681MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J681MHH Details Description
Related parts for UPW1J681MHH
CONN HEADER VERT 68POS 1.27MM datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B DUAL 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
20 PIN TERMINAL BLOCK FOR MR S datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
JT 37C 37#22D PIN RECP datasheet.pdf
1000UF 15V 16.1X33.4 105C RAD datasheet.pdf