Nichicon UPW1V120MDD1TE
UPW1V120MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V120MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 12UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V120MDD1TE.pdf
Availability of UPW1V120MDD1TE
QUANTITY
UPW1V120MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V120MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UPW1V120MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance12µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance950 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V120MDD1TE
Related LinksUPW1V12, UPW1V120MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V120MDD1TE Details Description
Related parts for UPW1V120MDD1TE
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 9POS datasheet.pdf
CONN MINI-D 26POS R/A RECPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 4POS datasheet.pdf
QD CONN W/5M SUB CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf