Nichicon UPW1V122MHD6
UPW1V122MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V122MHD6
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V122MHD6.pdf
Availability of UPW1V122MHD6
QUANTITY
UPW1V122MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V122MHD6
Internal Part NumberEIS-UPW1V122MHD6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package50
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.878A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V122MHD6
Related LinksUPW1V1, UPW1V122MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V122MHD6 Details Description
Related parts for UPW1V122MHD6
DC/DC CONVERTER 1.2V 10W datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
XFRMR MAGNT MOD 2PORT POE 10/100 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.96V 500MW SOD323F datasheet.pdf
HAR-BUS HM CODING M RAL7015 SLAT datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN FRONT CAP 18POS SOCKET HSNG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf