Nichicon UPW1V122MHH
UPW1V122MHH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V122MHH
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V122MHH.pdf
Availability of UPW1V122MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1V122MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V122MHH
Internal Part NumberEIS-UPW1V122MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.964A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V122MHH
Related LinksUPW1V, UPW1V122MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V122MHH Details Description
Related parts for UPW1V122MHH
CONN HEADER 36POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIDE GAP datasheet.pdf
CONN RCPT FH 80POS .050 VERT datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
HDI/FA SMPR.090F.130F BENCH G CU datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf