Nichicon UPW1V182MHD6TN
UPW1V182MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V182MHD6TN
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V182MHD6TN.pdf
Availability of UPW1V182MHD6TN
QUANTITY
UPW1V182MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V182MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPW1V182MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1
SeriesPW
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.116A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V182MHD6TN
Related LinksUPW1V18, UPW1V182MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V182MHD6TN Details Description
Related parts for UPW1V182MHD6TN
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
RES 91 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 35W TO263 datasheet.pdf
"MICRO 51C P 72"" WHT JACKS NI" datasheet.pdf