Nichicon UPW1V222MHD
UPW1V222MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V222MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V222MHD.pdf
Availability of UPW1V222MHD
QUANTITY
UPW1V222MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V222MHD
Internal Part NumberEIS-UPW1V222MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.558A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V222MHD
Related LinksUPW1V, UPW1V222MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V222MHD Details Description
Related parts for UPW1V222MHD
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN PLUG 180POS FH .8MM BRD-BRD datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC P600 datasheet.pdf
IC CHARGER STEP-DOWN 14-MLP datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE D 10POS datasheet.pdf