Nichicon UPW1V330MDH
UPW1V330MDH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V330MDH
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V330MDH.pdf
Availability of UPW1V330MDH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1V330MDH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V330MDH
Internal Part NumberEIS-UPW1V330MDH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V330MDH
Related LinksUPW1V, UPW1V330MDH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V330MDH Details Description
Related parts for UPW1V330MDH
RES 205 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 62.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
100A/1P HD 600VDC FUSIBLE SAFETY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf