Nichicon UPW1V331MPD1TD
UPW1V331MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V331MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V331MPD1TD.pdf
Availability of UPW1V331MPD1TD
QUANTITY
UPW1V331MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V331MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPW1V331MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1
SeriesPW
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current682.5mA
Impedance68 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V331MPD1TD
Related LinksUPW1V33, UPW1V331MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V331MPD1TD Details Description
Related parts for UPW1V331MPD1TD
IC LOAD SWITCH INT SSOT-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
LCD TFT 3.5" 320X240 QVGA datasheet.pdf