Nichicon UPW1V331MPD6TA
UPW1V331MPD6TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V331MPD6TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V331MPD6TA.pdf
Availability of UPW1V331MPD6TA
QUANTITY
UPW1V331MPD6TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V331MPD6TA
Internal Part NumberEIS-UPW1V331MPD6TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current646.8mA
Impedance65 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V331MPD6TA
Related LinksUPW1V33, UPW1V331MPD6TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V331MPD6TA Details Description
Related parts for UPW1V331MPD6TA
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08HC/07/180LF 3.2SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 540 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
TRANSF 900 OHM SEC. 0MA DC TEL datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 15A datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf