Nichicon UPW1V470MED1TA
UPW1V470MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V470MED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V470MED1TA.pdf
Availability of UPW1V470MED1TA
QUANTITY
UPW1V470MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V470MED1TA
Internal Part NumberEIS-UPW1V470MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current87mA
Impedance250 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V470MED1TA
Related LinksUPW1V47, UPW1V470MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V470MED1TA Details Description
Related parts for UPW1V470MED1TA
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SMART CARD READER 1/PM 48-QFN datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS REFL OPTICAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf