Nichicon UPW1V471MPD
UPW1V471MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V471MPD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V471MPD.pdf
Availability of UPW1V471MPD
QUANTITY
UPW1V471MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V471MPD
Internal Part NumberEIS-UPW1V471MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current915mA
Impedance52 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V471MPD
Related LinksUPW1V, UPW1V471MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V471MPD Details Description
Related parts for UPW1V471MPD
CONN HEADER 20POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
INTERFACE MODULE 25POS DSUB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
TERMINAL MARKER MF-WO 12/5 MC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/RAIL B datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf