Nichicon UPW1V681MPH6
UPW1V681MPH6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V681MPH6
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V681MPH6.pdf
Availability of UPW1V681MPH6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1V681MPH6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V681MPH6
Internal Part NumberEIS-UPW1V681MPH6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.361A
Impedance35 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)