Nichicon UPW2A100MEH
UPW2A100MEH picture photo
Mfg. Part Number
UPW2A100MEH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPW2A100MEH.pdf
Availability of UPW2A100MEH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW2A100MEH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2A100MEH
Internal Part NumberEIS-UPW2A100MEH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current39mA
Impedance1.8 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2A100MEH
Related LinksUPW2A, UPW2A100MEH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2A100MEH Details Description
Related parts for UPW2A100MEH
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SC70 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 4V 10% 1206 datasheet.pdf
5888 APPLIANCE OUTLET 2.5A 70C datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.059" (1.50mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 21POS GOLD datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN UMC PLUG R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf