Nichicon UPW2A150MPD1TA
UPW2A150MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW2A150MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPW2A150MPD1TA.pdf
Availability of UPW2A150MPD1TA
QUANTITY
UPW2A150MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2A150MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPW2A150MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package2,000
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance830 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2A150MPD1TA
Related LinksUPW2A15, UPW2A150MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2A150MPD1TA Details Description
Related parts for UPW2A150MPD1TA
IC MCU 16BIT FLASH 128KB 100QFP datasheet.pdf
THERM NTC 4.7K OHMS 0603 datasheet.pdf
IC CLK ZDB 4OUT 133MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 25MHZ 8MSOP datasheet.pdf
16 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf