Nichicon UPW2A221MHD
UPW2A221MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW2A221MHD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPW2A221MHD.pdf
Availability of UPW2A221MHD
QUANTITY
UPW2A221MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2A221MHD
Internal Part NumberEIS-UPW2A221MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current578.5mA
Impedance100 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2A221MHD
Related LinksUPW2A, UPW2A221MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2A221MHD Details Description
Related parts for UPW2A221MHD
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 121 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTR 12V 7.2W datasheet.pdf