Nichicon UPW2A2R2MDD1TA
UPW2A2R2MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW2A2R2MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPW2A2R2MDD1TA.pdf
Availability of UPW2A2R2MDD1TA
QUANTITY
UPW2A2R2MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2A2R2MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPW2A2R2MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13.2mA
Impedance9.8 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2A2R2MDD1TA
Related LinksUPW2A2R, UPW2A2R2MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2A2R2MDD1TA Details Description
Related parts for UPW2A2R2MDD1TA
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
LENS HOLDER 26.5MM UNIV WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
GF-GC MONITOR 120VAC LATCHING GC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf