Nichicon UPW2A680MPH
UPW2A680MPH picture photo
Mfg. Part Number
UPW2A680MPH
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPW2A680MPH.pdf
Availability of UPW2A680MPH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW2A680MPH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2A680MPH
Internal Part NumberEIS-UPW2A680MPH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current318.5mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2A680MPH
Related LinksUPW2A, UPW2A680MPH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2A680MPH Details Description
Related parts for UPW2A680MPH
RES SMD 4.53KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 1.5A TO220F datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .156" datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
ADAPTER 144-CSBGA LC4000ZE, datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
LIMIT SWITCH 2NC 2NO DPDT 120V datasheet.pdf
IC SW DISTRIBUTION SOT23-6L datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 1A DO204AL datasheet.pdf