Nichicon UPW2A680MPH
UPW2A680MPH picture photo
Mfg. Part Number
UPW2A680MPH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPW2A680MPH.pdf
Availability of UPW2A680MPH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW2A680MPH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2A680MPH
Internal Part NumberEIS-UPW2A680MPH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current318.5mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2A680MPH
Related LinksUPW2A, UPW2A680MPH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2A680MPH Details Description
Related parts for UPW2A680MPH
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR 15AU datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" GOLD datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP 100F -20%, +50% 2.5V T/H datasheet.pdf