Nichicon UPW2C221MHD
UPW2C221MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW2C221MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPW2C221MHD.pdf
Availability of UPW2C221MHD
QUANTITY
UPW2C221MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2C221MHD
Internal Part NumberEIS-UPW2C221MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2C221MHD
Related LinksUPW2C, UPW2C221MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2C221MHD Details Description
Related parts for UPW2C221MHD
CAP FILM 0.2UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .040"D .165"L datasheet.pdf
CONN PLUG 1.25MM 8POS CBL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
OSC TCXO 24.576MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING FOR F TERMINALS datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 150MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf