Nichicon UPW2C331MRD
UPW2C331MRD picture photo
Mfg. Part Number
UPW2C331MRD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPW2C331MRD.pdf
Availability of UPW2C331MRD
QUANTITY
UPW2C331MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2C331MRD
Internal Part NumberEIS-UPW2C331MRD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2C331MRD
Related LinksUPW2C, UPW2C331MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2C331MRD Details Description
Related parts for UPW2C331MRD
CAP CER 6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 12DFN datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 4A 115V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-250 PSI datasheet.pdf
POT 10K OHM 1.5W HYBRITRON LIN datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 10"W datasheet.pdf
IC D-CAP CTRLR SYNC BUCK 32VQFN datasheet.pdf
25 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 0.10K 5% 0402 datasheet.pdf