Nichicon UPW2C331MRD
UPW2C331MRD picture photo
Mfg. Part Number
UPW2C331MRD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPW2C331MRD.pdf
Availability of UPW2C331MRD
QUANTITY
UPW2C331MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2C331MRD
Internal Part NumberEIS-UPW2C331MRD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2C331MRD
Related LinksUPW2C, UPW2C331MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2C331MRD Details Description
Related parts for UPW2C331MRD
CAP TANT 120UF 6.3V 20% 2812 datasheet.pdf
OSC XO 8.064MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 8A 300VAC RAD datasheet.pdf
IGBT 300V 21A 34W TO220ABFP datasheet.pdf
RES 1K OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 18POS ORG datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf