Nichicon UPW2C3R3MPH
UPW2C3R3MPH picture photo
Mfg. Part Number
UPW2C3R3MPH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPW2C3R3MPH.pdf
Availability of UPW2C3R3MPH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW2C3R3MPH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2C3R3MPH
Internal Part NumberEIS-UPW2C3R3MPH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2C3R3MPH
Related LinksUPW2C, UPW2C3R3MPH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2C3R3MPH Details Description
Related parts for UPW2C3R3MPH
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.147 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/16/180F 3.2SN BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf