Nichicon UPW2D220MPD
UPW2D220MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPW2D220MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPW2D220MPD.pdf
Availability of UPW2D220MPD
QUANTITY
UPW2D220MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2D220MPD
Internal Part NumberEIS-UPW2D220MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2D220MPD
Related LinksUPW2D, UPW2D220MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2D220MPD Details Description
Related parts for UPW2D220MPD
VARISTOR CHASSIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf