Nichicon UPW2D330MHD
UPW2D330MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW2D330MHD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPW2D330MHD.pdf
Availability of UPW2D330MHD
QUANTITY
UPW2D330MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2D330MHD
Internal Part NumberEIS-UPW2D330MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2D330MHD
Related LinksUPW2D, UPW2D330MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2D330MHD Details Description
Related parts for UPW2D330MHD
MOSFET 2P-CH 60V 0.19A SOT563F datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC FPGA 297 I/O 680FPBGA datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 200POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf