Nichicon UPW2D330MHD1TO
UPW2D330MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPW2D330MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPW2D330MHD1TO.pdf
Availability of UPW2D330MHD1TO
QUANTITY
UPW2D330MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2D330MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPW2D330MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1
SeriesPW
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2D330MHD1TO
Related LinksUPW2D33, UPW2D330MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2D330MHD1TO Details Description
Related parts for UPW2D330MHD1TO
CONN RING 2/0 AWG #1/2 SOLIS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.3A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 46POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf