Nichicon UPW2E471MRH
UPW2E471MRH picture photo
Mfg. Part Number
UPW2E471MRH
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UPW2E471MRH.pdf
Availability of UPW2E471MRH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW2E471MRH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2E471MRH
Internal Part NumberEIS-UPW2E471MRH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package140
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2E471MRH
Related LinksUPW2E, UPW2E471MRH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2E471MRH Details Description
Related parts for UPW2E471MRH
REG 2.0V 1.5A 3.3V/5VIN ADJ HRZ datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC PFC CTRL AVERAGE CURR 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
6.2MM PLC SENSOR TERM BLOCK 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
381 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
37POS MET.PLST M3 datasheet.pdf