Nichicon UPW2E4R7MPH
UPW2E4R7MPH picture photo
Mfg. Part Number
UPW2E4R7MPH
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UPW2E4R7MPH.pdf
Availability of UPW2E4R7MPH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW2E4R7MPH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2E4R7MPH
Internal Part NumberEIS-UPW2E4R7MPH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2E4R7MPH
Related LinksUPW2E, UPW2E4R7MPH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2E4R7MPH Details Description
Related parts for UPW2E4R7MPH
RES SMD 6.34KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN FPC TOP 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 723 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
STAR BOARD THERMAL INTERFACE PAD datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE A 33POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.75A 69 MOHM datasheet.pdf
CONN FML 3POS TO MALE 3POS datasheet.pdf