Nichicon UPW2W010MPH
UPW2W010MPH picture photo
Mfg. Part Number
UPW2W010MPH
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UPW2W010MPH.pdf
Availability of UPW2W010MPH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW2W010MPH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2W010MPH
Internal Part NumberEIS-UPW2W010MPH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2W010MPH
Related LinksUPW2W, UPW2W010MPH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2W010MPH Details Description
Related parts for UPW2W010MPH
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP DIFFERENTIAL 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC HALL SWITCH CMOS 3-DFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO220AA datasheet.pdf
CAP POLY 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG RED 100' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 6A AC/DC datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf